Dewocjonalia – co to takiego?

Dewocjonalia to różnego rodzaju przedmioty mające głęboki związek z kultem religijnym. Dawniej tego typu atrybuty były przeznaczone dla kapłanów, biskupów oraz duszpasterzy sprawujących uroczystości kościelne. W obecnych czasach dewocjonalia są ogólnie dostępne i każda wierząca osoba może je nabyć.

Dewocjonalia – przykłady

Jednym z pierwszych dewocjonaliów, jakie otrzymuje dziecko jest świeca. Stosowana jest ona nie tylko podczas sakramentu chrztu świętego, ale również w dniu pierwszej komunii. Symbolizuje ona przywiązanie do wiary chrześcijańskiej. Innymi przykładami dewocjonaliów są medaliki, różańce, obrazki ze świętymi, zestawy kolędowe, a także figury świętych. Nie wszyscy o tym pamiętają, jednak istotne jest, aby każde z dewocjonaliów poświęcić. Zakup poszczególnych akcesoriów w sklepach przykościelnych nie czyni z nich przedmiotów świętych. Dopiero ich poświęcenie podczas uroczystości religijnych podnosi je do rangi dewocjonaliów uświęconych.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród dewocjonaliów cieszą się medaliki. Jest to dość dyskretny sposób na wyrażenie swojego przywiązania do wyznawanej religii. Są one dostępne w różnych konfiguracjach – z Matką Bożą, świętym Józefem czy też różnymi świętymi (najczęściej patronem właściciela medalika). Zdarza się, że na medalikach znajduje się ważna sentencja z Pisma Świętego będąca swego rodzaju życiowym drogowskazem dla konkretnej osoby.

Inne rodzaje dewocjonaliów

Bardzo często spotykanymi dewocjonaliami są różańce. Są one dostępne w wielu rozmiarach oraz kolorach. Mogą być wykonane z drewna czy nawet z różnego rodzaju kamieni naturalnych. Zdarza się, że osoby głęboko modlące się korzystają z tego samego różańca przez całe swoje życie, a w mocno religijnych rodzinach mogą być one przekazywane nawet z pokolenia na pokolenie. Wszystko to sprawia, że posiadane dewocjonalia to nie tylko symbol wiary, ale również niezwykle cenne pamiątki rodzinne.

Dewocjonalia w kościele

Warto zauważyć, że różnego rodzaju dewocjonalia są wykorzystywane także w kościele podczas sprawowanej liturgii. Ich przykładami są kustodia, relikwiarze, kielichy czy też pateny. Mogą posiadać zdobienia i grawery, dzięki którym przedmioty kultu religijnego nie tylko znakomicie się prezentują, ale także przedstawiają istotne informacje lub wizerunki świętych.

design by pkproject.plwdrożenie: Agencja Interaktywna Rzeszów, TimeStudio