Dzwonki kościelne – cena

Jednymi z najważniejszych akcesoriów stosowanych podczas liturgii są dzwonki kościelne. Są one wykorzystywane w wielu momentach sprawowanej Mszy – zapowiadają rozpoczęcie liturgii, towarzyszą momentowi przeistoczenia, a także informują wiernych, w których momentach należy uklęknąć lub wstać.

Dzwonki kościelne są wykorzystywane od niepamiętnych czasów. Dawniej Msze były sprawowane wyłącznie po łacinie, dlatego dla osób nieznających tego języka dzwonki były jedyną pomocą informującą o najważniejszych momentach Mszy. Mimo, że w dzisiejszych czasach każda liturgia jest sprawowana w języku narodowym, tradycja stosowania dzwonków pozostała. Ich charakterystyczny dźwięk pomaga w jeszcze głębszym przeżywaniu Mszy lub nabożeństwa. Mimo upływu lat zadaniem tego typu akcesoriów nadal jest podkreślenie najważniejszych momentów liturgii.

Dzwonki kościelne – charakterystyka

Dzwonki stosowane podczas Mszy powinny być wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, jednocześnie takich, które nie będą tłumić wydobywającego się dźwięku. W zdecydowanej większości wykorzystuje się do tego mosiądz. Akcesoria tego typu są dostępne w różnych konfiguracjach. Wyróżniamy dzwonki podwójne, potrójne oraz poczwórne, a oprócz tego również gongi i sygnaturki. Każde z tych akcesoriów ma swoje oddzielne zadanie i często są obsługiwane wyłącznie przez wyznaczonych ministrantów. Na przestrzeni wieków utarł się pewien szablon stosowania dzwonków liturgicznych, jednak często się zdarza, że każda parafia ma swój zwyczaj ich używania.

Dzwonki kościelne – cena

Ceny za dzwonki liturgiczne są obecnie bardzo zróżnicowane i zależą w głównej mierze od zastosowanego materiału, a także wykonanych zdobień. Dzwonki kościelne mosiężne są dostępne w różnych konfiguracjach. Mogą być grawerowane, a także zakończone matem lub połyskiem, zgodnie z indywidualnym zamówieniem. Nie bez znaczenia jest także czystość wydobywającego się z dzwonka dźwięku. Wszystko to powoduje, że nie można jednoznacznie określić ceny za tego typu akcesoria liturgiczne.

design by pkproject.plwdrożenie: Agencja Interaktywna Rzeszów, TimeStudio