Na czym polega renowacja naczyń liturgicznych?

Naczynia liturgiczne są niezbędnym elementem każdego nabożeństwa. Niektóre akcesoria, takie jak kielichy, pateny czy monstrancje są użytkowane w parafiach nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby przez cały ten czas prezentowały się w nienaganny sposób i podkreślały uroczysty charakter Mszy świętej, należy poddawać je okresowej renowacji. Pozwoli to na używanie naczyń liturgicznych przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia czy też zniszczenia.

Naczynia liturgiczne – co to?

Naczyniami liturgicznymi są wszelkiego rodzaju akcesoria używane podczas sprawowanej Mszy świętej lub odprawianego nabożeństwa. Mowa tutaj przede wszystkim o monstrancjach, patenach, kielichach, ampułkach, puszkach czy też kadzielnicach. W zależności od funkcji, jaką sprawują, mogą być wykonane z różnych materiałów – od metali szlachetnych, przez mosiądz srebrzony, złocony lub niklowany, aż po kamień czy też szkło. W zależności od materiału, sposób renowacji poszczególnych akcesoriów może się od siebie znacząco różnić.

Renowacja naczyń liturgicznych

Co bardzo istotne, renowacja jest zalecana nie tylko w przypadku naczyń zabytkowych. Również stosunkowo nowe akcesoria wymagają przeprowadzania okresowych czynności pielęgnacyjnych, gdyż mają one częsty kontakt z winem, wodą, powietrzem, słońcem czy też kurzem. Prowadzone prace polegają z reguły na naprawie uszkodzeń, dorobieniu brakującego elementu czy też odnowieniu powłoki naczynia.

Proces renowacji rozpoczyna się zazwyczaj od usunięcia starych zniszczonych powłok galwanicznych, a następnie przystępuje się do szlifowania i polerowania. W dalszej kolejności można poddać je złoceniu, srebrzeniu lub niklowaniu. W szczególnych sytuacjach (na przykład przy renowacji lichtarzy, gongów czy też dzwonków) wystarczy poddać przedmioty procesowi polerowania i lakierowania. Naczynia liturgiczne, takie jak kielichy lub pateny można poddać procesowi patynowania. Stosuje się go w przypadku akcesoriów, które docelowo powinny wyglądać na starsze lub nawet zabytkowe.

Pamiętać należy, że renowacja naczyń liturgicznych powinna być prowadzona wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów wyposażonych w odpowiednie narzędzia. Zapobiegnie to zniszczeniu materiału.

design by pkproject.plwdrożenie: Agencja Interaktywna Rzeszów, TimeStudio