Relikwiarz Jana Pawła II – informacje

Relikwiarz to swego rodzaju naczynie kultu religijnego, w którym przechowywane są doczesne szczątki osób zmarłych. Zazwyczaj trzymane się w nim szczątki ludzi, którzy za życia byli bardzo mocno związani z kościołem (świętych lub błogosławionych). Wpatrywanie się w kroplę krwi osoby świętej lub też we fragment jej ciała pomaga w skupieniu się na modlitwie oraz w poczuciu obecności osoby zmarłej wśród nas. Wyróżniamy relikwie pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia. Te ostatnie to przede wszystkim przedmioty, którymi osoba zmarła posługiwała się za życia.

Relikwiarz Jana Pawła II

Jednym z najbardziej znanych polskich świętych jest Jan Paweł II. Krople jego krwi są przechowywane w relikwiarzach zarówno w Polsce, jak i w krajach na całym świecie. Używa się je podczas specjalnych okazji w celu błogosławieństwa wiernych lub też ucałowania przez zgromadzony lud. W ten sposób okazuje się pamięć oraz cześć zmarłemu. Nie wszystkie parafie miały możliwość zdobycia relikwii świętych, dlatego częstą praktyką jest ich wypożyczanie na określony czas. Dzięki takiemu pielgrzymowaniu relikwiarza buduje się prawdziwą wspólnotę pomiędzy parafiami.

Przyjęcie relikwii to bardzo ważny moment w życiu parafii, dlatego wiąże się z licznymi przygotowaniami. W liturgii uczestniczą kapłani, zaproszeni goście oraz wierni chcący oddać cześć doczesnym szczątkom. Najczęściej spotkanym rodzajem relikwii jest kropla krwi, jednak oprócz tego może to być również kawałek paznokcia, włos, cząstka kości czy też wycinek skóry. Wszystko to świadczy o życiu osoby świętej lub błogosławionej.

Jak wygląda relikwiarz?

Relikwiarze mogą mieć różne wzory i odmienną formę. Należy jednak pamiętać, aby naczynie było trwałe i odporne na zniszczenia, dlatego do ich produkcji używa się najczęściej metali szlachetnych, w tym także złota. Naczynie to może przybierać formę monstrancji, dzięki czemu istnieje możliwość jego całościowego wyeksponowania przed ludem. Oprócz tego spotykamy również puszki i skrzynki. Forma i wykonanie relikwiarza zależą w głównej mierze o tego, co jest w nim przechowywane.

design by pkproject.plwdrożenie: Agencja Interaktywna Rzeszów, TimeStudio